E-mail - pers@architectuur.org Toevoegen aan favorieten RSS-nieuwsfeed met actueel nieuws Print deze pagina (ALT+P) Nieuws De Architectuurgids Informatie

NIEUWS NIEUWSARCHIEF

Nieuws archief - Oktober 2007


Kort Nieuws 30-10-2007
Lezing Koen van Velsen over station Breda in Museum Hilversum
Gibas Numeriek van Versnel & Partners
Kort Nieuws 28-10-2007
Kort Nieuws 24-10-2007
Genomineerden Betonprijs 2007 bekend gemaakt
Tentoonstelling architect René van Zuuk in Deventer
Boekpresentatie Prototypen, het werk van Cepezed
KCAP Architects&Planners wint competitie in Shenyang (China)
100 wederopbouwmonumenten
Tweede "Koopgoot" in Rotterdam naar ontwerp van OMA en T+T Design
Toparchitecten op symposium Architectuur 2.0 in Rotterdam
Rondleidingen en lezing Koen van Velsen
DVD Release "Rem Koolhaas - A kind of Architect"
Kort Nieuws 14-10-2007
Debat over sloop W-hal Universiteit Euindhoven
Architect Kisho Kurokawa overleden
Tentoonstelling "Tussenruimte?" in RAP Architectuurcentrum
Webpresentatie "Haven van de toekomst"
Première Overhoeks, Stad over het water
Monografie over Rijksbouwmeester G.C. Bremer
Van Mourik Vermeulen ontwerpt hoofdkantoor Martinair te Schiphol
OMA wint ABN AMRO's Huygen van Linschotenprijs 2007
Rondleiding woning architect Koen van Velsen
Kort Nieuws 6-10-2007
Ontwerp Mecanoo's Paleis van Justitie in Córdoba goedgekeurd
Getransformeerd Kennemer College Beverwijk
Winnaars Benelux Aluminium in Renovatie Award 2007
"Bestemming Amsterdam" in Amsterdamse Zuiderkerk
Genomineerden Rietveldprijs 2007




Kort Nieuws 30-10-2007


Atelier PRO heeft de opdracht gewonnen voor de nieuwbouw van de Pelsschool te Utrecht. Op de school krijgen 120 leerlingen in de leeftijd van 11 tot 16 jaar les. Het ontwerp is van Dorte Kristensen, Pascale Leistra en Lisette Plouvier. Naar verwachting zal de schoolin september 2009 worden opgeleverd.

Het Amsterdamse architectenbureau VenhoevenCS is genomineerd voor de Zuiderkerkprijs 2007 van het Ontwikkelingsbedrijf van de Gemeente Amsterdam.

Op dinsdag 6 november zal in Cinescope te Almere de film My Architect: A Son's Journey (2003) over Louis Kahn te zien zijn. Architectuurgeschiedenisdocent Rob Rijbroek zal de film inleiden. Aanvang om 20:00 uur, de entreeprijs is 7,50 euro. Adres: Cinescope aan Schrijverstraat 2 te Almere Stad.

Op dinsdag 6 november is er in LUX te Nijmegen een debat over de ontwikkelingen aan de overzijde van De Waal. Het debat "Maakt De Citadel Nijmegen compleet? De Waalsprong, de stad en haar nieuwe voorzieningenhart" start om 20:00 uur. Gratis toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van LUX. Reserveren kan via 0900-5894636.

Liesbeth van der Pol treed tijdens de Amsterdamse museumnacht op in ARCAM. Zij is op zaterdag 3 november aanwezig tijdens een masterclass voor jonge architecten (20.00 tot 21.00 uur).

Meer info
www.atelierpro.nl/
www.venhoevencs.nl/
www.casla.nl/
www.lux-nijmegen.nl/
www.n8.nl/

30 - 10 - 2007Terug


Lezing Koen van Velsen over station Breda in Museum Hilversum


DEN HAAG - Architect Koen van Velsen geeft op maandag 5 november om 20.00 uur een lezing in Museum Hilversum. Dit gebeurt naar aanleiding van de overzichtstentoonstelling: Niet Beschreven Ruimte, de architectuur van Koen van Velsen, die tot en met 6 januari 2008 te zien is.

Van Velsen gaat in deze lezing vertellen over zijn opdracht voor het station van Breda. Het museum is open vanaf 19.00 uur, zodat belangstellenden vooraf de tentoonstelling kunnen bekijken. De kosten bedragen 7,50 per persoon inclusief drankje en bezoek tentoonstelling. Reserveren kan via 035 6292826 of museumhilversum@hilversum.nl

Het station brengt een complex programma in een sterke en overzichtelijke vorm samen. Het station is een publiek gebouw, waarvan het architectonische interieur is verweven met het stedelijke exterieur. Doorzichten en een gedoseerde toetreding van daglicht zorgen ervoor dat de reiziger zich eenvoudig kan oriënteren. De hoofdonderdelen van het stationsgebouw zijn de verdiept gelegen lobby onder de sporen, die direct aansluit op de perrons en het busstation, het dak dat het hele gebouw overkapt en dat een aanzienlijk deel van het programma bevat (kantoorruimte en parkeren), en de twee pleinen aan de noord- en zuidzijde die in de beschutting liggen van de gebouwdelen waarin winkels en horeca, kantoren en wonen zijn opgenomen. Deze twee pleinen vormen als stedelijke vestibules de overgang tussen stad en gebouw.

Station Breda, beeld A2STUDIO.

De situatie - Klik hier..

Meer info
www.museumhilversum.nl/

29 - 10 - 2007Terug


Gibas Numeriek van Versnel & Partners


DEN HAAG - Onlangs is door burgemeester Jorritsma Gibas Numeriek te Almere geopend. Het gebouw is de pionier op het nieuwe bedrijventerrein Stichtse Kant aan de snelweg A27. Gibas Numeriek houdt zich bezig met robotica voor de metaalindustrie. Het bedrijfsgebouw is een ontwerp van Versnel & Partners.

Het gebouw van Gibas Numeriek kraagt aan de voorzijde uit boven een dijk. Een halftransparante huid van geperforeerd metaal omhult de drie achterliggende bedrijfshallen, het kantoor en de parkeervoorzieningen onder het gebouw. De voorgevel is daarentegen vormgegeven als een groot venster met glazen puien. Voor deze pui is een terras gerealiseerd. Een interne patio verbindt parkeren, entree, kantoor, kantine, showroom en de bedrijfshallen; een 120m² grote vijver vormt de bodem van deze patio.

Projectinformatie: Architect: Versnel & Partners, Toine Verbruggen / Interieur: Jan de Bouvrie / Opdrachtgever: Gibas Numeriek / Oppervlakte: 5.545 m² / Ontwerp-oplevering: 2004 - 2007

Drie foto's van Gibas Numeriek. Foto's door Versnel & Partners.

De situatie - Klik hier.. De voorgevel - Klik hier.. Het terras - Klik hier..

Meer info
www.vpai.nl/

28 - 10 - 2007Terug


Kort Nieuws 28-10-2007


Op maandag 29 oktober om 20.00 uur organiseert "de Gouden Cirkel" in samenwerking met Gebouw F, in De Avenue in Breda een lezing met als titel: Bebouwing Turfschiplocatie en ander werk van de architect Rob Ligtvoet. Het ontwerp omvat een voorstel voor een mogelijke herontwikkeling van de locatie "Het Turfschip" aan het Chasséveld te Breda. Verder zal hij aan de hand van andere door hem ontworpen gebouwen over zijn ideeën over het vak van architect vertellen. Locatie De Avenue. Lezing begint om 20.00 uur met inloop vanaf 19.30 uur.

In Casa Casla te Almere is van zondag 28 oktober 2007 tot medio januari 2008 de expositie "Een Eigenwijze Opdrachtgever" over de woningcorporatie de Alliantie Flevoland en haar rechtvoorgangers (SWAZ, Groene Stad Almere) te zien. De tentoonstelling over dertig jaar sociale woningbouw in Almere toont ruim dertig woon- en kunstprojecten. Locatie: Casa CASLa, Weerwaterplein 3 in Almere.

Het nieuwe voetbalstadion van ADO, de renovatie van de Passage, het woongebouw Hoge Banka, de gerenoveerde woningen aan het Esmoreitplein en woontoren Het Strijkijzer dingen mee naar de Nieuwe Stad Prijs 2007 van Den Haag. Dat maakte de voorzitter van de jury, wethouder Marnix Norder donderdag 11 oktober bekend. Uit deze vijf projecten kan later dit jaar ook het Haagse publiek zijn favoriet kiezen. De jury nomineerde daarnaast de herinrichting van het Rabbijn Maarsenplein, Hotel Transvaal en Transart kleurt Transvaal als kandidaten voor de prijs voor kleinschalige projecten. Op 3 november bezoekt de jury de genomineerde projecten en laat zich daarbij adviseren door een dertigtal stadgenoten. Op 4 december maakt de jury de prijswinnaars bekend. Aan de juryprijs voor de grote projecten is een geldbedrag van 10.000 euro verbonden. De drie kleinschalige projecten dingen mee naar een juryprijs van 5.000 euro. Het prijzengeld moet worden besteed aan verdere verbetering of verfraaiing van het project.

Op donderdag 15 november 2007 wordt door de Betonvereniging de vijftigste Betondag georganiseerd. Tijdens het bijbehorende congres spreken onder andere Prof. Ir. Jan Vambersky (Corsmit en TU Delft) en Minister van Verkeer en Waterstaat Camiel Eurlings. Locatie van dag: "de doelen" te Rotterdam (10.00 - 18.30 uur).

Meer info
www.gebouwf.nl/
www.casla.nl/
www.denhaag.nl/nieuwestadprijs/
www.betonvereniging.nl/

28 - 10 - 2007Terug


Kort Nieuws 24-10-2007


Jaap Gräber van Claus en Kaan Architecten geeft op 3 november een rondleiding over de in aanbouw zijnde stadsdeelwerf te Amsterdam. Hij vertelt uitgebreid over het bouwproces, de techniek van het gebouw en het ontwerp. Het oude werfgebouw, een bekend en geroemd ontwerp van hetzelfde bureau, werd gesloopt om plaats te maken voor een nieuw gebouw. Over een paar maanden wordt het gebouw opgeleverd. Er zijn rondleidingen op zaterdag 3 november om 13.15 - 14.00 uur en 14.15 - 15.00 uur. De rondleidingen starten aan de Van Heenvlietlaan 50 te Amsterdam. Reserveren is verplicht en kan via esther.d.charon@zuideramstel.amsterdam.nl.

De inschrijvingstermijn voor de Bouw in Beeld prijs 2008 is van start gegaan. Bouw in Beeld is een competitie voor Nederlandse fotografen met een geldprijs van 10.000 euro. Voor het tweede achtereenvolgende jaar kunnen fotografen hun voorstel voor een fotoserie inzenden waarin de relatie tussen de disciplines fotografie en architectuur centraal staat. Dit jaar worden zij onder de noemer Mijn Ruimte, Mijn Plek uitgedaagd om de emotionele relatie tussen mens en ruimte te verbeelden. Een jury bestaande uit beeldend kunstenaar Ine Lamers, fotografen Marcel van der Vlugt en Jan Zwart, Kim Bouvy (curator Bouw in Beeld tentoonstellingen) en Chris Mos (Ballast Nedam) selecteert tien fotografen die hun serie kunnen realiseren. Het gemaakte werk wordt van 17 juni tot en met 12 juli 2008 geëxposeerd in het Atrium van het stadhuis in Den Haag. Tijdens de vernissage zal de winnaar van de Bouw in Beeld prijs 2008 bekend worden gemaakt. De tentoonstelling reist na juli door naar andere Nederlandse culturele podia. Deadline voor inzending voor de Bouw in Beeld prijs 2008 is 30 november 2007.

Bij NAi Uitgevers verschijnt morgen "De functionele stad, De CIAM en Cornelis van Eesteren, 1928-1960". Dit boek geeft voor het eerst inzicht in Van Eesterens betekenis voor de CIAM en werpt daarbij een nieuw licht op de geschiedenis van deze avant-gardeassociatie. Centraal staat het legendarische vierde congres over "De Functionele Stad" in 1933, dat onder leiding van Van Eesteren werd voorbereid door de Nederlandse CIAM-groep. Rode draad in het verhaal vormt het principe van collectiviteit; het avant-gardistische streven naar samenwerking als basis voor de creatie van een in alle opzichten eigentijdse menselijke leefomgeving.

Op initiatief van Bureau Bouwkunde in Rotterdam is "VLOER12" opgericht, stichting jonge architecten Rotterdam. "VLOER12" wordt een platform waarop een aantal jonge architecten zich kunnen ontwikkelen en profileren als een volwassen bureau. De officiële opening hiervan vindt plaats op dinsdag 30 oktober aan staande op de 12e verdieping van de Leuvetoren te Rotterdam, en wordt verricht door de rijksbouwmeester Mels Crouwel. Als startpunt heeft Bureau Bouwkunde Rotterdam een viertal kantoorunits met gemeenschappelijke vergaderruimte beschikbaar gesteld. Deze kantoren zijn in gebruik genomen door jonge ontwerppraktijken en kunnen maximaal voor twee jaar worden gehuurd waarna er plaats is voor de volgende generatie jonge architecten. Het betreffen talentvolle, zelfstandige ontwerpers die al een of meerdere opdrachten hebben verworven of prijsvragen hebben gewonnen. "VLOER12" start met Moederscheim-Moonen, eklund_terbeek, Cityfoerster, SHIFT Architecture en PZPS Architectuur. De ambitie is om in 2008 dit concept eveneens in de vestiging van Bureau Bouwkunde in Amsterdam te realiseren.

Meer info
www.bouwinbeeldprijs.nl/
www.naipublishers.nl/
www.vloer12.nl/

24 - 10 - 2007Terug


Genomineerden Betonprijs 2007 bekend gemaakt


DEN HAAG - Deze week heeft de jury van de Betonprijs de genomineerden in de diverse categorieën van de Betonprijs 2007 bekend gemaakt. Uit de in totaal 107 deelnemende projecten die voor deze 15e editie van de felbegeerde Betonprijs meededen, heeft de jury in elk van de vijf categorieën drie genomineerden geselecteerd. Op 14 november aanstaande zullen de winnaars tijdens het tweejaarlijke Betonprijsdiner in de St. Laurenskerk in Rotterdam bekend worden gemaakt.

De Betonprijs wordt iedere twee jaar georganiseerd op initiatief van de Betonvereniging, het overkoepelende en coõrdinerende orgaan binnen de betonindustrie (beton)bouw, en viert in 2007 zijn derde lustrum. Deze week heeft de jury uit de 107 ingezonden projecten 15 Betonprijs-genomineerden geselecteerd in de categorieën Woningbouw, Utiliteitsbouw, Bruggen & Viaducten, Constructies in de Waterbouw en Uitvoering. Deze laatste, de voormalige Stubeco Uitvoeringsprijs, is dit jaar voor het eerst toegevoegd aan de verkiezing.

"Het aantal deelnemende projecten is dit jaar groot en de kwaliteit ervan is bijzonder hoog," verklaart Peter Keur, juryvoorzitter van de Betonprijs 2007. "Nederlandse ingenieurs blijken innovatief te zijn op het gebied van techniek, materiaal toepassing en uitvoeringslogistiek. Innovatieve toepassingen komen tijdens deze jubileumeditie van de Betonprijs zo vaak voor dat het bijna vanzelfsprekend wordt."

De genomineerden voor de Betonprijs 2007 in de categorie Woningbouw (22 inzendingen) zijn de Vesteda Toren te Eindhoven (Jo Coenen & Co), Woonhuis familie Van Esch in Tilburg en een - Villa te Beekbergen. De genomineerden in de categorie Utiliteitsbouw (48 inzendingen) zijn het Atlasgebouw van de Universiteit Wageningen (van den Oever, Zaaijer & Partners), het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid te Hilversum (Neutelings Riedijk Architecten) en het Cultureel Jongerencentrum Dynamo in Eindhoven (diederendirrix). De genomineerden voor de Betonprijs 2007 in de categorie Bruggen & Viaducten (18 inzendingen) zijn het Viaduct Beatrixlaan in Den Haag, de bruggen in het Zuiderpark, Oldegaarde Rotterdam (DP6 architectuurstudio) en het Stadsbalkon Groningen. De genomineerden in de categorie Constructies in de Waterbouw (7 inzendingen) zijn De HSL Zuid van de Belgische grens tot Amsterdam, de KW17 Tunnel Rodenrijse Vaart N470 en XBLOC® toegepast in de pier van de Ierse vissershaven Port Oriel. De genomineerden in de categorie Uitvoering (16 inzendingen) zijn Diepwanden Euromaxkade, Woontoren Porthos in Eindhoven en Vingerpier 4.

De winnaars van de Betonprijs 2007 in de diverse categorieën worden op 14 november aanstaande tijdens het Betonprijsdiner in de St. Laurenskerk in Rotterdam bekendgemaakt door Peter Keur, de juryvoorzitter, en de heer Lucas Bolsius, locoburgemeester van Rotterdam.

De Betonprijs is een initiatief van de Betonvereniging en wordt ondersteund door Cement & Beton Centrum, BFBN Betonproducten, de VOBN, het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, het NVLB en Hurks Beton. De jury van de Betonprijs 2007 bestaat uit voorzitter Peter Keur (Directievoorzitter FGH Bank N.V.), Hans van Heeswijk (Hans van Heeswijk Architecten), prof.ir. Cees Kleinman (Hoogleraar faculteit Bouwkunde TU Eindhoven), Romeo Malizia (Algemeen Directeur Ballast Nedam Infra), ing. Jan Nikken (Directeur Haverkort Voormolen BV), ir. Hans Ramler (BAM Infra, Multiconsult bv), prof.dipl.ing. Jan Vambersky (Directeur Corsmit Raadgevend Ingenieursbureau, Hoogleraar TU Delft - faculteit Civiele Techniek) en secretaris ir. Dick Stoelhorst (Directeur Betonvereniging).

Meer info
www.betonvereniging.nl/

24 - 10 - 2007Terug


Tentoonstelling architect René van Zuuk in Deventer


UTRECHT - Van 15 november 2007 tot en met 13 januari 2008 is in het Architectuurcentrum Rondeel te Deventer een expositie over architect René van Zuuk te zien. De Tent-Tentoonstelling bestaat uit een bamboetent met foto's van zijn werk en een korte film.

In de afgelopen 10 jaar heeft het bureau René van Zuuk Architekten uit Almere een grote verscheidenheid aan projecten gerealiseerd: van de jeugdopleiding van Ajax tot het kunstpaviljoen in Zeewolde, van woningbouw tot bruggen. De gebouwen vallen op door complexe vormen als blobs en dubbelgekromde vlakken. Aanleiding voor de tentoonstelling in Deventer is de realisatie van een gebouw met een school en appartementen in de wijk Spikvoorde van deze stad. Op 15 november om 20:00 uur wordt de expositie geopend. René van Zuuk geeft bij deze gelegenheid een lezing over structuren en patronen en de manier waarop hij deze gebruikt en inzet in zijn ontwerpproces.

Informatie: Architectuurcentrum Rondeel, Gebouw Het Kunstenlab, Laboratoriumplein 3, Deventer. Openingstijden: dinsdag tot en met zondag van 13.00 - 17.00 uur, gesloten op 1 december, 25 en 26 december 2007 en 1 januari 2008. De entree is gratis.

The Wave te Almere. Afbeelding De Rondeel.

The Wave - Klik hier..

Meer info
www.rondeeldeventer.nl/
www.renevanzuuk.nl/
Gids: René van Zuuk

22 - 10 - 2007Terug


Boekpresentatie Prototypen, het werk van Cepezed


UTRECHT - Op 19 oktober is in het door Cepezed ontworpen kantoorgebouw Westraven het langverwachte boek "Prototypen" gepresenteerd. Het verschijnt 14 jaar na het eerste boek over Cepezed.

Na een inleiding van Hans Oldewarris van Uitgeverij 010 gaf redacteur Piet Vollaard een toelichting op het boek. Hij keek terug op het eerste boek dat hij over Cepezed maakte. Dit boek moest, als een soort catalogus, de destijds al omvangrijke productie van het bureau beschrijven. De insteek bij het nieuwe boek is meer onderzoekend. Vollaard was de redacteur en schreef de inleiding. Prototypen kent een lange ontstaansgeschiedenis. Het plan voor de publicatie valt samen met de vroege ontwerpen voor Westraven. Dit kantoorgebouw voor Rijkswaterstaat in Utrecht is nu bijna voltooid.

Prototypen heeft drie hoofdstukken met als thema's Product, Proces en Architectuur. Het boek bevat negen uitgebreid gedocumenteerde projectbeschrijvingen, casussen genoemd. De essays van diverse auteurs gaan over kenmerkende aspecten van het werk van Cepezed. Naast teksten van Piet Vollaard, Jan Westra, Maarten Willems, Els Zijlstra, Olof Koekebakker en Ed Melet komen ook directielid Ronald Schleurhols en Menno Rubbens van Cepezedsystems aan het woord.

De Engelstalige versie "Prototypes" is ook verkrijgbaar in een aluminium box met "Catalogue", de bureaupresentatie uit 2006. In "Catalogue" worden overwegend actuele projecten getoond geordend op thema's als onderwijs, infrastructuur en producten. Komend jaar zal bij Uitgeverij 010 ook een boek over het kantoorgebouw Westraven bij Utrecht verschijnen.

Prototypen. Het werk van Cepezed: product-proces-architectuur / redactie: Piet Vollaard / teksten door Piet Vollaard, Jan Westra, Maarten Willems, Els Zijlstra, Ronald Schleurhols, Ed Melet, Olof Koekebakker, Menno Rubbens / vertaling door George Hall / Nederlands en Engelstakige editie / vormgeving: Reynoud Homan / 264 pagina's / afmetingen 297 x 210 mm / paperback / kleur en zwart-wit / ISBN 978 90 6450 631 0 / prijs € 34,50.

Kantoorgebouw Westraven voor Rijkswaterstaat (1999-2007), ontworpen door Cepezed. Foto's door Bart van Hoek.

Westraven - Klik hier.. Westraven - Klik hier..

Meer info
www.cepezed.nl/
www.uitgeverij010.nl/

21 - 10 - 2007Terug


KCAP Architects&Planners wint competitie in Shenyang (China)


DEN HAAG - KCAP Architects&Planners heeft de competitie voor het Shenyang master plan gewonnen. Het gaat om de ontwikkeling van een locatie van 70 hectare.

De nieuwe ontwikkeling omvat zo'n 16.000 woningen en 200.000 m² commerciële en gemeenschappelijke voorzieningen in wat nu een hoofdzakelijk landelijke omgeving is, zes kilometer rond Shengyang centrum. Het gebied wordt begrensd door in het noorden de rivier Hun en in het zuiden de derde rondweg en universiteit. De in het terrein voorkomende oude bomen worden geïntegreerd in het masterplan. Ook een pompstation en een waterverbinding moeten in het plan worden opgenomen.

Het terrein is geintegreerd in het masterplan op de linker oever voor een 8 kilometer lange stad, parallel aan de rivier. Net als Rotterdam en Shanghai waagt Shenyang de sprong over de rivier, waarbij stedelijke voorzieningen aan beide zijden van de rivier worden gevestigd. Hierin moet de rivier Hun het groene centrum worden. In het voorstel van KCAP wordt de omgeving van de rivier als zelfstandige dorp gezien binnen het overlappend masterplan. Het ontwerp bestaat uit drie centra en twee landschappelijke assen. Dit biedt grote vrijheid voor commerciële en zakelijke activiteiten.

Twee beelden van het masterplan voor Shanyang door KCAP.

masterplan Shenyang - Klik hier.. masterplan Shenyang - Klik hier..

Meer info
www.kcap.eu/

18 - 10 - 2007Terug


100 wederopbouwmonumenten


DEN HAAG - Op 15 oktober maakte minister Plasterk van Cultuur het voornemen bekend om honderd topmonumenten uit de wederopbouwperiode de status van beschermd rijksmonument te verlenen. De honderd objecten zijn gebouwd tussen 1940 en 1958.

Vijftig jaar later vraagt de nieuwbouw van toen om herwaardering en selectieve bescherming. Door gebrek aan kennis en waardering dreigen monumenten in de wederopbouwwijken te worden afgebroken of te worden verminkt. De Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) heeft de afgelopen jaren kennis vergaard door een inventarisatie en een onderzoek naar de architectuur en stedenbouw van de wederopbouw. De leidraad bij de selectie was een tiental thema's: onderdak, verzorgingsstaat, economie, productie, techniek, verkeer, verzuiling, vorming, vrije tijd en herdenking. Om de status van rijksmonument te kunnen krijgen dient een object minstens vijftig jaar oud te zijn.

Meer info
www.racm.nl/
De lijst met Wederopbouwmonumenten

16 - 10 - 2007Terug


Tweede "Koopgoot" in Rotterdam naar ontwerp van OMA en T+T Design


DEN HAAG - Multi Vastgoed ontwikkelt in samenwerking met ABN AMRO in Rotterdam een tweede "Koopgoot" in Rotterdam. Het gaat hierbij om een van de grootste binnenstedelijke (her)ontwikkelingen in Nederland. Er zal ongeveer 300 miljoen euro worden geïnvesteerd. Het concept is van T+T Design, het ontwerpbureau van Multi Vastgoed dat ook tekende voor het concept van de naastgelegen Beursplein-traverse. Daarnaast is Rem Koolhaas van OMA aangetrokken als ontwerper. In een persbericht van Multi Vastgoed wordt het te ontwikkelen gebied vergeleken met het Sony Center in Berlijn.

De ABN AMRO-toren aan de Van Oldebarneveltplaats en het voormalige Jungerhanspand aan het Binnenwegplein, zullen worden gesloopt. De monumentale laagbouw van ABN AMRO aan de Coolsingel zal volledig worden geïntegreerd in het nieuwe plan. Het nieuwe plan zal op verschillende niveaus worden verbonden met de voornaamste winkellocaties in de Rotterdamse binnenstad: de Lijnbaan, het Binnenwegplein en de eerder door Multi Vastgoed ontwikkelde Beurspleintraverse. De tweede Koopgoot krijgt een winkelaanbod van circa 20.000 m². Daarnaast gaat het plan uit van minimaal twee torens met behoud van het monumentale ABN AMRO kantoor. Dit zal ruimte bieden aan 45.000 m² voor wonen, werken en ontspanning. ABN AMRO neemt een belangrijke positie in als huurder van zowel kantoor- als winkelruimte in dit nieuwe deel van de stad.

Wethouder Wonen en Ruimtelijke Ordening Hamit Karakus geeft in een eerste reactie aan positief te staan tegenover de voorgestelde ontwikkelingen van dit belangrijke stuk van de stad. De uitvoering zou in 2011 kunnen starten, zodat het project in 2013 kan worden opgeleverd.

Meer info
www.multivastgoed.nl/

16 - 10 - 2007Terug


Toparchitecten op symposium Architectuur 2.0 in Rotterdam


DEN HAAG - Op vrijdag 9 november vindt in De Doelen in Rotterdam het symposium "Architectuur 2.0 - The destiny of architecture" plaats. De architecten Wiel Arets, Ben van Berkel, Francine Houben, Rem Koolhaas, Winy Maas en Willem Jan Neutelings zullen zich uitspreken over de toekomst van de architectuur, de stad en de stedenbouw.

De architect heeft tegenwoordig niet meer dezelfde positie in het bouwproces als vroeger. Het werk van de architect wordt steeds meer beïnvloed door voorwaarden als financieringsmodellen, eigendomsverhoudingen en nieuwe media. Op het symposium Architectuur 2.0 in de Doelen te Rotterdam wordt verder ingegaan op dit onderwerp.

De zes hoofdsprekers hebben zowel nationaal als internationaal grote successen geboekt. Ze vertegenwoordigen een generatie die door deze successen het vermogen in handen heeft om de architectuur naar een volgend plan te trekken. Dit plan zal echter gedragen moeten worden door de volgende generatie architecten, en daarom zullen als intermezzo tussen de sprekers enkele jonge, veelbelovende architecten de gelegenheid hebben zich te presenteren.

Het symposium wordt geopend door de burgemeester van Rotterdam, Ivo Opstelten. Ole Bouman, directeur van het NAi, zit de dag voor. Elco Brinkman, voorzitter van Bouwend Nederland zal een toespraak houden. De dag wordt afgesloten door rijksbouwmeester Mels Crouwel. Na het symposium verschijnt een boek met verslag van de lezingen van de sprekers.

Meer info
www.architectuurtweepuntnul.nl/

15 - 10 - 2007Terug


Rondleidingen en lezing Koen van Velsen


DEN HAAG - Museum Hilversum organiseert wederom een aantal activiteiten aan naar aanleiding van de overzichtstentoonstelling over Koen van Velsen: NIET BESCHREVEN RUIMTE die tot en met 6 januari 2008 te zien is.

Op vrijdag 26 oktober om 14-15.30 uur is er een rondleiding georganiseerd in de Rijksacademie. Startpunt is bij de hoofdingang aan de Sarphatistraat 470 te Amsterdam. De Rijksacademie van Beeldende Kunsten is een voormalige kazerne verbouwd zonder het bestaande gebouw aan te tasten (1985-1992). Nieuwe elementen staan op het binnenterrein. Van Velsen heeft voor het hele gebouw een terughoudende, onopgesmukte achtergrond ontworpen, zodat de kunstenaars die hier hun atelier hebben, zich de ruimte kunnen toe-eigenen. Recentelijk heeft Van Velsen de kans gekregen daar verandering in te brengen en binnen de eenheid verschillen in sfeer te creëren. Op zaterdag 1 - en zondag 2 december zijn er Open Dagen, waarbij de ateliers toegankelijk zijn voor publiek.

Op maandagavond 5 november geeft Koen van Velsen een lezing om 20.00 uur in Museum Hilversum. Koen van Velsen neemt u mee in zijn denk- en ontwerpwijze. Het museum is open vanaf 19.00 uur.

Op zondag 11 november start om 12.00 uur een rondleiding bij het Commissariaat (pal naast het Mediapark) op de Hoge Naarderweg 78 te Hilversum. Het Commissariaat (1998-2001) staat op een hellende vlak. Patio en gaten in het dak bieden ruimte aan bestaande bomen. Het gebouw is ontworpen op uitzicht en doorzicht. Elke ruimte heeft een eigen sfeer gekregen door materiaal, kleur en licht.

De rondleidingen en lezing en kosten 7,50 per persoon. Reserveren voor de rondleidingen kan op 035-6292826 of museumhilversum@hilversum.nl.

De Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Beeld door Museum Hilversum.

Rijksacademie - Klik hier..

Meer info
www.museumhilversum.nl/
Gids: Oeuvre Koen van Velsen

15 - 10 - 2007Terug


DVD Release "Rem Koolhaas - A kind of Architect"


ROTTERDAM - Op 6 november verschijnt de DVD van Rem Koolhaas - A kind of architect. De documentaire was afgelopen zaterdag en zondag te zien tijdens het Architectuur Film Festival in Rotterdam.

De film neemt de kijker mee terug naar Koolhaas' carrière als filmschrijver en journalist. Hij schreef met Rene Deelder De Blanke Slavin (1969), de duuurste Nederlandse filmproductie tot dan toe. Deze film werd overigens een flop. Als journalist werkte hij voor de Haagsche Post, waarvoor hij in 1966 Cobrakunstenaar Constant interviewde. Zo komen nog een aantal invloeden die van belang zijn voor zijn latere werk als architect voorbij. Bijvoorbeeld OMA's ontwerp voor de Hyper Building in Bangkok kent gelijkenissen met Constants New Babylon. Naast interviews met onder andere Rem Koolhaas, Ole Scheeren, Joshua Prince-Ramus (allen OMA of ex-OMA) en constructeur Cecil Balmond (Arup) komen met name de bibliotheek van Seattle, de concertzaal in Porto en de Nederlandse Ambassade in Berlijn in beeld. De verrassend vlotte, flashy, montage voorkomt dat de film een saaie documentaire wordt.

Op de DVD zullen een aantal extra's zijn te vinden: een interview met Rem Koolhaas (52 min.), een helicoptervlucht over die Casa da Música in Porto (10 min.), een blik in de Nederlandse Ambassade in Berlijn (10 min.) en de presentatie Astor Place te New York (60 min.).

Informatie: regie door Markus Heidingsfelder en Min Tesch / camera: Markus Heidingsfelder, Min Tesch, Boscher Theodor, Philippe Klose / muziek: Stefan Kozalla alias Adolf Noise alias DJ Koze / geluid: Christian Heinemann, Tobias Kraaz / productie: MTP, Markus Heidingsfelder, ZDF, ARTE / redactie: Martin Pieper Duitsland 2005 / DVD9 codefree PAL / beeldformaat 4:3 / geluid: Dolby 2.0 / speelduur: 97 min. en 132 min. aan extra's / Duits, Engels en Nederlands gesproken, ondertiteling hoofdfilm: Nederlands - extra's Engels ondertiteld / prijs € 19,90.

Drie afbeeldingen en een filmfragment uit de documentaire, copyright Heidingsfelder Tesch 2006.

A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier.. A kind of architect - Klik hier.. Filmfragment

Meer info
www.moskwood.nl/
www.absolutmedien.de/
Nieuws: Première Rem Koolhaas - A kind of architect (19-02-2007)

14 - 10 - 2007Terug


Kort Nieuws 14-10-2007


In de reeks architectuurlezingen in de Brakke Grond te Amsterdam spreekt op 6 november Rob Hendriks (DAAD Architecten) en op 4 december Petra Blaisse (Inside Outside). Rob Hendriks (1964) nam in 1997 met 3 partners het bureau Cor Kalfsbeek over. Zij werken nu in Noord Nederland onder de naam DAAD Architecten aan woningbouwprojecten en transformaties van bestaande gebouwen. Petra Blaisse is onder meer bekend van vloer- en gordijnontwerpen voor gebouwen van OMA in Seattle, Den Haag en Porto.

Leon Their vertrekt bij het Haagse architectenbureau Atelier PRO. Hij is per 1 oktober gestart met zijn eigen architectenpraktijk. De directie van Atelier PRO bestaat na zijn vertrek uit Hans van Beek, Dorte Kristensen, Ernst Jan Cornelis en Ewoud de Jong

Op vrijdagmiddag 26 oktober organiseert het Amsterdamse architectuurcentrum ARCAM een openbaar gesprek met jonge architecten. Aanleiding is de ARCAM expositie Working Apart Together. Thema's die aan de orde zullen komen zijn: het opstarten en runnen van een zelfstandige praktijk, de rol van de architect in het bouwproces en visies op de bouwopgave in de nabije toekomst.

Meer info
www.daad.nl/
www.insideoutside.nl/
www.atelierpro.nl/
www.arcam.nl/

14 - 10 - 2007Terug


Debat over sloop W-hal Universiteit Euindhoven


DEN HAAG - Op maandag 29 oktober is in de W-Hal een debat over de geplande sloop van dit gebouw. De sloop van de W-Hal is geen voldongen feit. Hoewel de sloopvergunning voor het gebouw uit 1959 al is aangevraagd, heeft de gemeente ook het verzoek gekregen om de W-Hal te beschermen als gemeentelijk monument. De W-Hal, ontworpen door de architecten J. Choisy en S.J. van Embden, is uniek door zijn bijzondere constructie, ruimtelijkheid en dakvorm. Er zijn vele argumenten, die de standpunten voor en tegen behoud/sloop van de W-Hal kracht bijzetten. Tijdens het debat gaan de verschillende voor- en tegenstanders met elkaar in discussie.

Na een rondleiding (19:00 uur) start het debat om 20:00 uur. De pannelleden zij: Wouter Vanstiphout (Crimson Architectural Historians), Wytze Patijn (voormalig rijksbouwmeester en voormalig supervisor masterplan TU/e, huidig decaan bouwkundefaculteit TU Delft), Joost Ector (Ecotor Hoogstad, architect nieuwbouw W-Hal), Herman Rikhof (projectleider Campus 2020) en Bernard Colenbrander (Professor Architectuurgeschiedenis TU/e). Debatleider is Kees van der Hoeven. Adres: Den Dolech 2, Eindhoven.

Het debat zal worden ingeleid door enkele korte beschouwingen en wordt bijgewoond door wethouder van Eindhoven Mary Fiers. Het debat wordt georganiseerd door het Architectuurcentrum Eindhoven, BNA, Studium Generale en Whypod.

Links de W-hal op het terrein van de technische Universiteit Eindhoven (TU/e) en rechts een impressie van een mogelijke herbestemming, door Niels Ponjee, student bouwkunde aan de TU/e.

De W-hal - Klik hier.. De W-hal - Klik hier..

Meer info
w3.tue.nl/nl/

14 - 10 - 2007Terug


Architect Kisho Kurokawa overleden


DEN HAAG - De Japanse architect Kisho Kurokawa is vandaag overleden. Hij werd 73 jaar. Kurokawa maakte in de jaren zestig van de vorige eeuw deel uit van de metabolisme-beweging in Japan.

Hij richtte in 1962 zijn architectenbureau Kisho Kurokawa architect & associates op dat uitgroeide tot een bedrijf met vestigingen in Tokio, Osaka, St.Petersburg, Kuala Lumpur, Peking en Irvine (de Verenigde Staten). Een bekend ontwerp van hem is de Nakagin Capsule Toren (1970-72) te Tokio. In Nederland realiseerde hij de uitbreiding van het Van Gogh Museum (1991 - 1999) te Amsterdam.

Meer info
www.kisho.co.jp/
Gids: Uitbreiding Van Gogh Museum, Amsterdam

12 - 10 - 2007Terug


Tentoonstelling "Tussenruimte?" in RAP Architectuurcentrum


DEN HAAG - Van 18 oktober tot en met 1 december is in RAP Architectuurcentrum te Leiden de expositie "Tussenruimte?" te zien. Deze tentoonstelling stelt de gangbare visie op de open gebieden tussen de stedelijke kernen ter discussie door middel van kaarten, foto's en interviews. De opening vindt plaats op donderdag 18 oktober om 20.00 uur.

"Tussenruimte?" wordt georganiseerd in samenwerking met Atelier Zuidvleugel. Deze denktank, in het leven geroepen door de provincie Zuid-Holland, heeft zich de afgelopen twee jaar intensief beziggehouden met inrichtingsvraagstukken in het zuidelijk deel van de randstad: de "Zuidvleugel". Vanaf september vindt een afsluitend programma plaats met lezingen en discussies in Stroom (Den Haag), het NAi (Rotterdam), en DS (Amsterdam), en de tentoonstellingen "Panorama Zuidvleugel" in het Scheltemacomplex en "Tussenruimte?" in het RAP in Leiden.

Met de tentoonstelling "Tussenruimte?" doet het Atelier verslag van een grondige analyse. In de zeventiende eeuw bestond het zuidelijk deel van de Randstad nog uit enkele stedelijke kernen en grond die vooral voor landbouw werd gebruikt. Inmiddels zijn diezelfde steden dusdanig uitgedijd en elkaar genaderd dat de randstad toegroeit naar een grote metropool met her en der stukjes groene ruimte, "tussenruimte". In de tentoonstelling wordt deze ontwikkelingsgang door middel van kaarten, foto's, interviews en onverwachte combinaties in beeld gebracht. Er worden vergelijkingen getrokken met andere regio's in Europa die een soortgelijke ontwikkeling door hebben gemaakt zoals het Ruhrgebied in Duitsland. Tenslotte worden enige scenario's voor de toekomst van de Randstad geschetst.

Aansluitend bij de tentoonstelling wordt op zondag 4 november om 14.30 uur een architectuurcafé georganiseerd. Paul Gerretsen, "Ateliermeester", geeft een toelichting op de resultaten van Atelier Zuidvleugel en Philippe Terrier-Hermann presenteert zijn boek Hollandse Pracht dat in het kader van Panorama Zuidvleugel is gemaakt. Hierbij voert hij een rondetafelgesprek met een aantal ervaringsdeskundigen over het "Hollandse Landschap".

De expositie is te zien van 11 oktober tot en met 1 december. RAP Architectuurcentrum is open op: wo, do, vr, 13.00 - 17.00 uur; zat: 11.00 - 17.00 uur.

Meer info
www.rapsite.nl/
www.atelierzuidvleugel.nl/

11 - 10 - 2007Terug


Webpresentatie "Haven van de toekomst"


DEN HAAG - Het Havenbedrijf en het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) werken samen om de beeldkwaliteit van de Rotterdamse haven te verbeteren. MVRDV, West 8, Ronald Rietveld Landschapsarchitectuur, H+N+S Landschapsarchitecten / Enno Zuidema Stedebouw, Mecanoo en Maxwan presenteren op een website het toekomstige gezicht van de haven.

De plannen zijn gemaakt omdat volgens het Havenbedrijf: "De fysieke uitstraling van het haven- en industriecomplex steeds belangrijker wordt. Niet alleen voor het vestigingsklimaat voor bedrijven en het algemene imago van de haven, maar ook voor de manier waarop werknemers, bezoekers, recreanten en omwonenden de omgeving beleven".

De zes ontwerpbureaus kregen de vraag een visie op (delen en aspecten van) het havengebied te ontwikkelen. De opdracht was om in hun onderzoek naar beeldkwaliteit van de Rotterdamse haven alle aspecten te betrekken die van invloed zijn op de beleving van de ruimtelijke omgeving en de objecten in deze omgeving, zowel fysiek als mentaal. De onderzoeksresultaten van de bureaus zijn vastgelegd in een aantal studies. De "Haven van de toekomst" laat uiteenlopende plannen zien, waaronder "Nationaal Park de Haven" van Mecanoo en het op verdichting gerichtte €PORT van MVRDV.

De belangrijkste conclusie uit de studies is dat alleen fysieke ingrepen niet volstaan. Beeldkwaliteit vraagt om een integrale aanpak. Voor het vervolg, een meerjaren programma beeldkwaliteit, wordt daarom gewerkt aan vier pijlers. 1. Het gezicht van de haven (fysieke maatregelen bij bedrijventerreinen en buitenruimte). 2. De attractieve haven (meer aantrekkelijke openbare voorzieningen). 3. Het beleven van de haven (panorama bewegwijzering, actief communicatiebeleid)4. Haven van de toekomst (verkennende studies naar bijvoorbeeld innovatief ruimtegebruik).

Meer info
www.havenvandetoekomst.nl/

10 - 10 - 2007Terug


Première Overhoeks, Stad over het water


DEN HAAG - Vandaag heeft wethouder Maarten van Poelgeest het startschot gegeven voor de bouw van 2.200 woningen in Overhoeks op het voormalige Shellterrein in Amsterdam-Noord. Diezelfde dag beleeft de film Overhoeks, Stad over het water haar première. AT5 zendt de film 's avonds uit om 23.00 uur.

De film laat de plannen zien voor een nieuw stuk stad op de Noordelijke IJ-oever, recht tegenover Centraal Station. Het centrum maakt als het ware de oversteek naar Noord. Met gebruikmaking van een aantal oude industriële gebouwen van de Shell-laboratoria wordt een compleet nieuw stedelijk gebied ontwikkeld. In de opzet van de vernieuwing van de Noordelijke IJ-oevers wordt gestreefd naar behoud van industrieel erfgoed. De toren Overhoeks (bekend als de "Shelltoren") en het "Groot-Lab" worden omgevormd tot gebouwen met woon-, werk-, horeca- en cultuurfuncties. De Shellkantine en de Tolhuistuin krijgen een nieuwe culturele bestemming. Ook wordt ingegaan op de komst van het Filmmuseum naar Overhoeks en de ontwikkeling van een groen Oeverpark op de zonnige Noordelijke IJ-oever.

De ambitie van de stedenbouwers is om de noordelijke kant van het IJ te betrekken bij het centrum van de stad. De film geeft een beeld van de plannen, de visie van de plannenmakers, de nieuwe bewoners en de buurtbewoners uit de erachter gelegen Van der Pekbuurt.

Meer info
www.filmwerk-remyvlek.nl/

10 - 10 - 2007Terug


Monografie over Rijksbouwmeester G.C. Bremer


DEN HAAG - Bij de Stichting BONAS in Rotterdam verschijnt begin oktober een monografie over de architect en voormalig Rijksbouwmeester G.C. Bremer (1880-1949), geschreven door Rosa Visser-Zaccagnini. Het boek omvat een biografie, een analyse van Bremers werk, een catalogus en een bibliografie. Hiermee zal voor het eerst een gepubliceerd overzicht van zijn gehele oeuvre beschikbaar zijn.

Architect Gustav Cornelis Bremer (1880-1949) heeft in de Nederlandse architectuur-geschiedenis een belangrijke rol gespeeld, niet alleen als rijksarchitect, maar dankzij zijn invloedrijke positie ook als politiek persoon. Als adjunct, en later in de functie van Rijksbouwmeester, gaf hij status aan rijksgebouwen, die werden gekenmerkt door monumentaliteit, allure en degelijkheid. De gebouwen zijn massief van vorm, maar dankzij de eenvoud en het evenwicht tussen de verschillende bouwkundige elementen en de aandacht voor details niet zwaar. Bremer gaf bijzondere aandacht aan de functionaliteit en de interne circulatie van de gebouwen. Zij waren duidelijk voor de gebruikers ontworpen.

De rijksbouwmeester was in staat om zijn medewerkers en kunstenaars van verschillende disciplines te inspireren tot samenwerking voor een gemeenschappelijk doel. Bremer werkte onder anderen samen met R.N. Roland Holst. Zijn werk als Rijksbouwmeester was dienend en de beperkingen in zijn creatieve vrijheid waren groot. Hij moest bij elk ontwerp worstelen met de eisen van de diverse gebruikers en hij was tevens gebonden aan extreme financiële limieten, in het begin ingegeven door de strenge bezuinigingen van de chef van de afdeling Gebouwen van het Ministerie van Financiën, J.C.E. baron van Lynden, later door de algemene financiële malaise in de jaren dertig en ten slotte vanwege de Tweede Wereldoorlog. Desondanks lijkt het erop dat Bremer deze omstandigheden meer als een uitdaging zag dan dat hij deze als een belemmering beschouwde. Zijn tomeloze inzet en productiviteit zijn hiervoor het belangrijkste bewijs.

Dit boek verschijnt op initiatief van de Stichting Bibliografieën en Oeuvrelijsten van Nederlandse Architecten en Stedebouwkundigen (BONAS). De Stichting BONAS houdt zich bezig met het inventariseren van het werk van Nederlandse architecten, interieurarchitecten, stedenbouwkundigen en tuin- en landschapsarchitecten uit de negentiende en twintigste eeuw. De Stichting BONAS is gevestigd in het gebouw van het Nederlands Architectuurinstituut, waarmee nauw wordt samengewerkt. BONAS wordt gevormd door Jan Vredenberg, architectuurhistoricus, als coördinator vanuit het NAi, Radboud van Beekum, ontwerper en publicist, als redacteur van de BONAS-boekenreeks, en Mariet Willinge, architectuur-historicus en voormalig hoofd van de afdeling Collectie van het NAi, als supervisor vanuit het NAi. Samen met een aantal vrijwilligers en stagiairs werken zij aan de gestage uitbouw van een database over de gebouwde omgeving in Nederland.

Vlnr. Post en Telegraafgebouw Rotterdam, G.C. Bremer 1915-1923, Gebouw van de Hoge Raad in Den Haag, G.C. Bremer 1929-1939 (afgebroken 1987) en Stationspostkantoor Den Haag, G.C. Bremer 1935-1949.

Post en Telegraafgebouw Rotterdam - Klik hier.. Hoge Raad - Klik hier.. Stationspostkantoor Den Haag - Klik hier..

Meer info
www.bonas.nl/
www.nai.nl/

09 - 10 - 2007Terug


Van Mourik Vermeulen ontwerpt hoofdkantoor Martinair te Schiphol


DEN HAAG - Van Mourik Vermeulen architecten zal het nieuwe hoofdkantoor van Martinair te Schiphol ontwerpen. Het bureau was een van de zes deelnemers aan een door Schiphol Real Estate uitgeschreven prijsvraag. Van deze zes bureaus zijn er uiteindelijk twee uitgenodigd om een ontwerp te maken, waarvan vandaag Van Mourik Vermeulen architecten als winnaar is geselecteerd.

Het ontwerp gaat uit van een asymmetrisch volume met uitsparingen. Ter plaatse van de uitsparingen blijft alleen een glazen huid over, ter bevestiging van het basisvolume. In de ruimtes die hier ontstaan is plek voor bijzondere functies, waaronder een palmentuin voor het bedrijfsrestaurant op dakniveau. De uitsparingen zijn uitgevoerd in Martinair-rood dat terugkomt in het uiterlijk van de vliegtuigen, de uniformen van de stewardessen en de reclamecampagnes van het bedrijf.

Het gebouw is zichtbaar vanaf de A9 en grenst direct aan de start- en ladingsbanen van Schiphol; ook ligt het in de aanvliegroute van de luchthaven, reden waarom ook het dak actief is meegenomen in het ontwerp. Zo is ook vanuit het vliegtuig het hoofdkantoor van Martinair herkenbaar. Op de begane grond en eerste verdieping vormt de snede met het entreegebied de monumentale toegang. Op de vijfde en zesde verdieping is de snede met de foyer voor de onderwijs- en vergaderruimten hier direct boven gesitueerd. De snede met het restaurant en het Operations Control Center op de negende, tiende en elfde verdieping is frontaal op Schiphol gericht, maar de kop van deze snede speelt een spel met de genoemde twee andere aan de entreegevel. Het gezicht, de identiteit van het hoofdkantoor, wordt met name aan deze entreegevel gemaakt. Bij het passeren van het gebouw over de omliggende wegen ziet men echter steeds een aanzet van dit gezicht door de twee hellende gevels en de koppen van de sneden die om de hoek te zien zijn.

Drie beelden van het ontwerp voor het nieuwe hoofdkantoor van Martinair. Afbeeldingen door Van Mourik Vermeulen architecten.

Martinair - Klik hier.. Martinair - Klik hier.. Martinair - Klik hier..

Meer info
www.vmvarch.nl/

09 - 10 - 2007Terug


OMA wint ABN AMRO's Huygen van Linschotenprijs 2007


DEN HAAG - Office for Metropolitan Architecture (OMA) is winnaar van de Jan Huygen van Linschoten Prijs 2007. De prijs werd gisteravond voor de vijfde keer uitgereikt door ABN AMRO. OMA krijgt de Jan Huygen van Linschoten Prijs 2007 omdat zij op een goede manier weet te concurreren en zich succesvol profileert in opkomende economieën zoals China en de Verenigde Arabische Emiraten.

ABN AMRO wil ondernemers stimuleren hun grenzen te verleggen en een positieve bijdrage leveren aan het handelsklimaat. De bank beloont daarom het bedrijf dat op internationaal gebied het beste naar voren komt qua ambitie, ondernemerschap, verkoopconcept, aanpak en financieel management met de Jan Huygen van Linschoten Prijs. OMA, aldus de bank, is een vooraanstaand internationaal bedrijf op het gebied van eigentijdse architectuur, urbanisme en culturele analyses. Het bedrijf doet zaken in meer dan 30 landen en heeft de afgelopen twee jaar een sterke internationale groei doorgemaakt.

OMA krijgt de Jan Huygen van Linschoten Prijs 2007 omdat zij op een goede manier weet te concurreren met de beste architecten in de wereld en zich succesvol profileert in emerging markets zoals China en de Verenigde Arabische Emiraten. OMA bouwt netwerken op door succesvolle allianties aan te gaan met lokale partners, aldus de jury bestaande uit de heer Schmittmann, (voorzitter directie ABN AMRO Nederland), de heer Hermans (voorzitter van MKB Nederland), de heer Vaandrager, (directeur Nederlands Centrum voor Handelsbevordering) en Professor Jagersma (Universiteit Nijenrode).

De prijs is de eerste in zijn soort voor OMA aldus partner Victor van der Chijs: "Op creatief gebied hebben wij al heel wat prijzen in de wacht gesleept. Dit is de eerste keer dat wij ook op zakelijk gebied erkenning krijgen". Naast een sculptuur en oorkonde bestaat de prijs uit een bedrag van 25.000 euro. Het geld wordt geïnvesteerd in onderzoek naar hoe het bureau architectuur nog beter kan verbinden met duurzaamheid.

Meer info
www.oma.nl/
Oeuvre: Office for Metropolitan Architecture

09 - 10 - 2007Terug


Rondleiding woning architect Koen van Velsen


DEN HAAG - Museum Hilversum biedt op zondag 14 oktober om 16 uur een rondleiding door het eigen woonhuis van architect Koen van Velsen in Hilversum. Een unieke kans om kennis te maken met de vormgeving van deze Hilversumse architect. Dit gebeurt naar aanleiding van de "Week van de Geschiedenis" met als thema: Wonen en de overzichtstentoonstelling in Museum Hilversum: NIET BESCHREVEN RUIMTE die tot en met 6 januari 2008 te zien is.

De winkel met daarboven het woonhuis (1980-1981) aan de Spoorstraat is door de architect Koen van Velsen ontworpen als eigen woonhuis. Nu woont er een oudmedewerker van zijn bureau in, die zelf aanwezig is tijdens de bezichtiging ervan. De ruimtelijke continuïteit van de route door het gebouw, van de begane grond naar het dak, is een wandeling van donker naar licht, ondersteund door het materiaalgebruik. Beneden zijn donkerder materialen toegepast dan boven. Op de eerste verdieping bevindt zich de patio, daar groeien binnen en buiten samen. Op het dak woon je bijna buiten, als in een tent. In het interieur staan objecten die de ruimte een functie geven: een toilet, een bad, een kast. Omdat de straat waarin het winkelhuis staat geen eigen gezicht heeft, is de woning daar als een autonoom object aan toegevoegd.

Informatie: De rondleiding start in de Spoorstraat 65B te Hilversum en kost 5 euro. Vooraf reserveren is noodzakelijk en kan via 035-6292826 of museumhilversum@hilversum.nl.

Patio in de woning van Koen van Velsen. Afbeelding door Museum Hilversum.

Woning Van Velsen - Klik hier..

Meer info
www.museumhilversum.nl/
Oeuvre: Koen van Velsen

09 - 10 - 2007Terug


Kort Nieuws 6-10-2007


Aan het Spui in Den Haag zal een een vijftig meter hoge woontoren worden gerealiseerd. De locatie voor de ovale toren is op de hoek met het Lamgroen tegenover het door Charles Vandenhove ontworpen wooncomplex "De Croissant". Er komen 63 koopappartementen, 900 m² commerciële ruimte en een parkeergarage. Naar verwachting is het project van Strabag Bouw en Ontwikkeling in 2010 gerealiseerd.

Michiel Riedijk (Neutelings Riedijk) geeft op 17 oktober een lezing in Tate Modern te Londen. Onderwerp is het dit jaar voltooide Instituut voor Beeld en Geluid te Hilversum.

Stedenbouwkundige Teun Koolhaas is woensdag jongstleden overleden. Hij ontwierp bij de Rijksdienst voor IJsselmeerpolders (RIJP) plannen voor Almere en Lelystad. Met zijn eigen bureau Teun Koolhaas Associates maakte hij het stedenbouwkundig plan voor de Kop van Zuid in Rotterdam. Recent verscheen er een boek over zijn werk Polderperspectieven en Waterfronten". Tot en met 16 oktober is er een expositie over Teun Koolhaas in Casla te Almere.

De Duitse architect Oswald Mathias Ungers is overleden. Hij ontwierp onder meer gebouwen voor de Frankfurter Messe en Hamburger Kunsthalle.

Architectuurcentrum Twente presenteert de tentoonstelling Geslaagd ontwerp 2007. Deze expositie toont eindexamen van talentvolle ontwerpers uit Oost Nederland. De expositie is tot en met 20 oktober te zien in Winkelcentrum De Zuidmolen te Enschede.

De BNA meldt dat woensdag 24 oktober Marco van Basten en Esther Vergeer (ambassadeurs van het Ronald Mc Donald Kinderfonds) het startsein zullen geven voor de bouw van Ronald McDonald Centre Only Friends. Peer Glandorff won met dit project de BNA Jonge Architectenprijsvraag 2005. Het Centre Only Friends voor kinderen met een handicap of chronische ziekte wordt naar verwachting begin 2009 voltooid.

Meer info
www.soetersvaneldonk.nl/
www.neutelings-riedijk.com/
Recensie: Teun Koolhaas - Polderperspectieven en waterfronten
www.architectuurcentrumtwente.nl/
www.bna.nl/

06 - 10 - 2007Terug


Ontwerp Mecanoo's Paleis van Justitie in Córdoba goedgekeurd


DEN HAAG - Het ontwerp van Francine Houben van Mecanoo architecten voor het Paleis van Justitie in Córdoba, Spanje is officieel goedgekeurd door de gemeente. Mecanoo won de internationale competitie voor het Paleis van Justitie in maart 2006. Het 48.000 m² tellende complex is geïnspireerd op de plattegrond van de eeuwenoude Moorse binnenstad met haar vele patio's. Het complex krijgt maar liefst 20 rechtszalen. Verder zijn er ondermeer een trouwzaal, een Forensisch Instituut, kantoren en een café in ondergebracht. De totale bouwkosten bedragen 70 miljoen euro. De bouw start in 2009, in 2011 wordt het Paleis van Justitie in gebruik genomen.

Het nieuwe Paleis van Justitie is als een stad in een stad. Om tot de grondvorm van het gebouw te komen zijn delen uit de plattegrond van de oude stad gehaald, waarbinnen het benodigde volume met zijn patio's is ingepast. De vele patio's zorgen voor licht en ventilatie in aangrenzende vertrekken. Bovendien geven ze het gebouw een sterke eigen identiteit die past bij het klimaat van Andalusië en bij de aard en de verschijningsvorm van het Moorse Córdoba. Zowel in de lager als hoger gelegen patio's groeien palmbomen. Door de compacte organisatie van het gebouw bleef ruimte over voor een groot licht oplopend plein die het gebouw een duidelijke entree geeft. Het ingewikkelde programma van functies is opgelost met een strenge ordening, des te hoger in het gebouw gelegen des te meer afgesloten voor het publiek. Het gebouw landt op een plint. De rechtszalen, de trouwzaal en een restaurant vormen op het entreeniveau het meest openbare deel. Daar boven zijn aan de hoger gelegen patio's de beveiligde kantoren gemaakt. De archieven en cellen liggen onder het maaiveld.

Het exterieur van het paleis verwijst naar de traditionele architectuur van Córdoba met haar geperforeerde gevels. Het ragfijne patroon filtert het licht en vangt de warmte op. Het gebouw krijgt door het filigrein een elegant voorkomen. In de gevels aan de patio's zijn keramische panelen in verschillende kleuren toegepast die contrasteren met de andere gevels.

Projectgegevan: Programma Gerechtsgebouw met 20 rechtszalen, een trouwzaal, een Forensisch Instituut, kantoren, een café, een archief, een gevangenis en een parkeergarage van 48.000 m² / 1e prijs competitie / ontwerp: 2006-2007 / uitvoering 2008-2011 / opdrachtgever: Consejería de Justicia y Administración Pública Sevilla / constructeur: installatie- en akoestisch adviseur Grupo Ayesa, Sevilla / bouwkosten incl. installaties: € 70.000.000.

Meer info
www.mecanoo.nl/
Nieuws: Mecanoo wint competitie Paleis van Justitie in Córdoba

06 - 10 - 2007Terug


Getransformeerd Kennemer College Beverwijk


DEN HAAG - Het havo/vwo schoolgebouw Büllerlaan van het Kennemer College te Beverwijk is door LIAG intern getransformeerd. Daarbij is een bestaande binnenplaats van 30 x 30 meter overkapt en bestemd tot aula en mediatheek. De school is compact, efficiënt georganiseerd gebouw. Vandaag is de nieuwbouw officieel geopend.

Met de renovatie moesten een aantal problemen van de oude school opgelost worden zoals de lange looplijnen naar de verschillende afdelingen met een grote stroom leerlingen die zich na iedere les door de nauwe gangen moest persen. Er waren te weinig lokalen en de bestaande lokalen waren te klein. De school had geen duidelijk centrum en de entree was te klein.

Al vrij snel was er het idee de bestaande binnenplaats volledig te overkappen om daardoor een nieuwe begane grond situatie te creëren die korte loopafstanden zou geven tussen de verschillende vleugels. Door het overdekken van de "binnencour" ontstond een groot atrium. In het atrium, op de begane grond, evindt zich de aula, de mediatheek op de eerste verdieping. Door de bestaande aula middels grote beweegbare deuren te verbinden met het atrium werd ook de gewenste uitbreiding van de aula gerealiseerd. De beide ruimtes kunnen naar believen worden gescheiden of gezamenlijk worden gebruikt. Zo heeft het school een nieuw hart in het centrum van het gebouw gekregen.

Om het aantal dragende kolommen in het atrium te beperken, is er gekozen voor een draagstructuur van stalen bomen zodanig dat de constructieve logica gecombineerd werd met het gewenste architectonische beeld. Vier asymmetrische stalen bomen dragen de vloer van de mediatheek. Op de uiteinden van de takken hiervan staan opnieuw asymmetrische bomen, die het dak dragen. Tijdens het ontwerp is intensief overleg geweest over de vorm en maatvoering van de bomen om de constructieve logica te combineren met het gewenste architectonische beeld.

Drie foto's van het schoolgebouw en de plattegrond van de eerste verdieping. Het ontwerp is van LIAG, projectarchitect: Maarten Grasveld. Foto links © LIAG, 2 foto's rechts © Sebastian van Damme fotografie.

Kennemer College - Klik hier.. Kennemer College - Klik hier.. Kennemer College - Klik hier.. Kennemer College - Klik hier..

Meer info
www.liag.nl/
www.kennemercollege.nl/

03 - 10 - 2007Terug


Winnaars Benelux Aluminium in Renovatie Award 2007


DEN HAAG - BOZAR Brussel, Silos Halfweg (Soeters Van Eldonk) en het tramviaduct Den Haag (Zwarts en Jansma) zijn de winnaars van de Benelux Aluminium in Renovatie Award 2007. De Juryprijs was voor de Haringvlietbrug en een eervolle vermelding voor Kantoor Roos en Ros in Oud-Beijerland. De winnaars van de Benelux Aluminium in Renovatie Awards 2007 zijn bekend gemaakt tijdens de Themamiddag Aluminium in Renovatie op 19 september 2007 in het Aluminium Centrum in Houten. De Awards zijn uitgereikt door Elco Brinkman, voorzitter van Bouwend Nederland.

De Europese Aluminium in Renovation Award 2007 bestaat uit nationale voorrondes gevolgd door een Europese finale om te bepalen welke renovatieprojecten met aluminium het meest opvallend zijn. In de Benelux organiseren het Nederlandse en Belgische Aluminium Centrum gezamenlijk de Award voorronde om de nominaties uit de Benelux te bepalen. De Europese winnaars worden bekend gemaakt tijdens de vakbeurs BATIMAT die van 5 tot en met 10 november 2007 in Parijs wordt gehouden. Voor deelname aan de Benelux Renovatie Award zijn in totaal 28 inzendingen beoordeeld door een onafhankelijke jury onder leiding van Prof. ir. Jan Brouwer.

De volgende 7 categorieën zijn onderscheiden: particuliere woningen, woningcomplexen en appartementen, sociale woningcomplexen en appartementen, utiliteitsbouw, openbare gebouwen, monumenten en infra constructies.

Vlnr. Halte Ternoot, Silo's Halfweg, Kantoor Roos en Ros, Oud-Beijerland en BO-ZAR, Brussel. Afbeeldingen door Aluminiumcentrum.

Halte Ternoot - Klik hier.. Silo\'s Halfweg - Klik hier..  - Klik hier..  - Klik hier..

Meer info
www.aluminium-award.eu/

02 - 10 - 2007Terug


"Bestemming Amsterdam" in Amsterdamse Zuiderkerk


DEN HAAG - Van 12 september tot en met 16 oktober is in de Zuiderkerk Amsterdam de tentoonstelling "Bestemming Amsterdam" te zien. Kunstenaars hebben zich gebogen over Amsterdam als metropoolstad. Het resultaat is te zien in het middenschip van de kerk.

Afgelopen zomer vond in Rotterdam de derde Internationale Architectuur Biënnale plaats. De Amsterdamse inzending, gemaakt in opdracht van onder meer de Dienst Ruimtelijke Ordening (DRO) en het Ontwikkelingsbedrijf (OGA) van de gemeente Amsterdam, is een creatieve toekomstvisie op stad en regio als metropool gemaakt door negentien kunstenaars (waaronder dichters, filmers, beeldhouwers en architecten) onder leiding van Bureau Kossmann.deJong. Het is een grote installatie met thematische presentaties rondom een reusachtige maquette van de regio waarin je kunt rondlopen.

De Zuiderkerk, voor Ruimte Bouwen Wonen, Zuiderkerkhof 72, Amsterdam. De openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 16.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur. De toegang is gratis.

Meer info
www.zuiderkerk.amsterdam.nl/

01 - 10 - 2007Terug


Genomineerden Rietveldprijs 2007


DEN HAAG - De genomineerden voor de Utrechtse Rietveldprijs 2007 zijn bekend gemaakt. De jury bestaat dit jaar uit Ton Schaap (voorzitter, stedenbouwkundige), Marieke Hillen (architectuurhistorica), André Kempe (Atelier Kempe Till) en Wilfried van Winden (Molenaar & Van Winden architecten).

De volgende projecten zijn genomineerd voor de prijs: Het Bolwerk van AWG Architecten, Warmtekrachtkoppelingcentrale van DOK architecten, A.A. Hijmans van den Berghgebouw van Erick van Egeraat associated architects, De Bisschoppen van Köther I Salman I Koedijk I architecten, Irenepark van Gulikers architecten, U-trechters van Studio NL-D i.s.m. Architectuurbureau Sluijmer & van Leeuwen en Metname, Cockpitgebouw en geluidsscherm van ONL [Oosterhuis_Lénárd], Forum 't Zand van Venhoeven CS, Scherf 13 van SeARCH, Reykjavik van VMX Architects, De Woerd van Mulleners + Mulleners architecten en het stedenbouwkundig plan Papendorp van Wissing Stedenbouw en Ruimtelijke Vormgeving.

De tentoonstelling van de geselecteerden is nog tot en met 4 november te zien bij Architectuurcentrum Aorta te Utrecht. De winnaar van de Rietveldprijs 2007 wordt in januari 2008 bekend gemaakt in de Aula van het Academiegebouw aan het Domplein te Utrecht; 14 tot 16 uur. Het AD Utrechts Nieuwsblad organiseert ook in 2007 weer een publieksprijs. Vanaf begin september kunnen geïnteresseerden via de krant een van de projecten nomineren.

Vlnr. De Warmtekrachtkoppelingcentrale, een ontwerp van Liesbeth van der Pol van DOK architecten en het A.A. Hijmans van den Berghgebouw van Erick van Egeraat associated architects. Foto's door Bart van Hoek.

WKK - Klik hier.. Hijmans van den Berghgebouw - Klik hier..

Meer info
www.rietveldprijs.nl/
www.aorta.nu/

01 - 10 - 2007Terug



© ir. B. van Hoek - Architectuur.ORG - 1999 - 2008