1. Home
  2. >
  3. Nieuws
  4. >
  5. NVM Business: nieuw record leegstand kantoren

NVM Business: nieuw record leegstand kantoren

Zoom in op afbeelding
Naar grootformaat afbeelding

08-08-2012 - De leegstand in kantorenmarkt steeg in het afgelopen half jaar met bijna 7 procent tot 7,62 miljoen vierkante meter, een nieuw record. Het aantal leegstaande kantoren is gestegen tot ruim 3500. Dit blijkt uit recente cijfers van NVM Business op basis van informatie die de makelaarsvereniging verzamelt en bijhoudt.

NVM Business noemt de "onverwacht grote toename van het aanbod een belangrijke tegenvaller voor de kantorenmarkt." Volgens de NVM kan de verruiming van het aantal voor de verhuur en verkoop beschikbare meters nagenoeg geheel worden toegeschreven aan het op de markt komen van vooral bestaande, veelal oudere kantoren. In Nederland staat nu circa 15,4 procent van de kantorenvoorraad te huur of te koop. Begin van het jaar bedroeg de leegstand ongeveer 14,5 procent.

De sterke toename van het aanbod is niet de enige factor die de kantorenmarkt parten speelt. Ook de ontwikkelingen aan de vraagzijde baren zorgen. Door de verminderde vraag van onder meer het bank- en verzekeringswezen en de non-profit sector werd in de eerste helft van 2012 slechts 386.000 vierkante meter kantoorruimte opgenomen. Dat is 25 procent minder dan in de eerste zes maanden van 2011, toen nog 514.000 vierkante meter zijn weg naar gebruikers vond. Amsterdam was de enige stad in ons land waar het transactievolume in 2012 een stijging te zien gaf. Dit was overigens voor een belangrijk deel te danken aan de omvangrijke verhuurtransactie met energiebedrijf Nuon, dat zijn hoofdkantoor in Amsterdam Zuidoost gaat vestigen.

In het eerste halfjaar van 2012 werd meer in kantoren belegd, zo'n 900 miljoen euro tegen 425 miljoen euro in de eerste helft van 2011. Ook deze stijging is toe te schrijven aan een enkele transactie: de sale-and-leaseback transactie van de High Tech Campus in Eindhoven met een waarde van 400 miljoen euro.

Het rapport van NVM Business over de kantorenmarkt wordt begin september 2012 gepubliceerd.

© Architectuur.ORG - 1999 - 2025 | info@architectuur.org | RSS-feed | Twitter | LinkedIn | Facebook